• מוצרים
  • מוצרים
  • מוצרים
  • מוצרים
  • מוצרים
  • מוצרים
  • מוצרים
  • מוצרים
  • מוצרים
אינדקס המאמר
איש השוקולד
איש השוקולד
כל הפים

איש השוקולד

english

באזור התעשייה של מנוף, במשגב שבגליל, בבנין קטן ולבן, הקים ג'ון אלפורד, מוותיקי מנוף, את "ג'ונקולד" – מפעל –בוטיק לשוקולד. דמיינתי לעצמי סירי ענק מבעבעים בשוקולד וצבעים נוספים המתערבבים זה עם זה בשלל גוונים וריחות ופשוט לא יכולתי לעמוד בפיתוי.

johnהמפעל של ג'ון שונה מהדימוי הנוזלי, הסמיך והמתוק שייחסתי לו. אצל ג'ון החומר האלוהי, שמיוחסות לו סגולות מרפא והרגעה, מאולף לכדורים קטנים בטעמים שונים ובמבחר ציפויים וטעמים. ג'ון נראה הרבה יותר דומה למדען מאשר לטבח, הוא מפקח על הייצור בבגדיו הלבנים ומצנפת השפים שלו במפעל שוקולד שנראה דומה יותר למעבדה : נקי, מסודר ולבן.

במשרדו, מסביר לי ג'ון על הנסיבות שהביאו אותו אל המתוק המתוק הזה, ולמרות שהילדים שלו גאים ומרוצים מאד מזה שלאבא שלהם יש מפעל שוקולד, זאת לא הסיבה היחידה.

- איך הגעת לעסוק בייצור שוקולד?

ג'ון: "נולדתי בניו זילנד וכבר מגיל 9 ידעתי שאני קשור לענייני מזון. הסתכלתי על אמא שלי במטבח והתחלתי לבשל ביחד איתה. היה לי גם קשר טוב עם השכנה שנהגה לאפות עוגות רבות ולבשל תבשילים ניו זילנדים שאהבתי, כמו לדוגמא לחם תמרים. פעם אחת לקחתי את המרשם והכנתי בביתי. התוצאה היתה מוצלחת וטעימה. ומאז התחלתי לבשל. אחרי שסיימתי את לימודי התיכון הלכתי ללמוד טבחות, עבדתי בבתי מלון שונים והמשכתי ללמוד מלונאות. כבר 20 שנה אני בעסקי המזון.

עליתי לארץ ואחרי שהתחתנתי, חיפשתי מקום מגורים כפרי, שיש בו אנשים דוברי אנגלית. מנוף ענה על הדרישות: בית פרטי עם גינה ונוף. 

חיפשתי דרך להשתלב בתעשיית המזון והקמתי באזור התעשיה של מנוף סניף של מפעל ממתקים שבו פיתחתי מוצרים חדשים, בעיקר שוקולדים, ממתקים ותוספים ליוגורטים. עשיתי זאת שתים עשרה וחצי שנים, עד שהחלטתי שהגיע הזמן להגשים חלום ולפתוח מקום משל עצמי. במשך השנים חלמתי הרבה על מקום כזה, אבל לא מיהרתי. הבעיה היא שכשאתה צעיר, יש לך זמן וכוח להגשים את החלומות שלך, אבל אין לך ניסיון והכסף לכך. כשאתה כבר בגיל המתאים, אתה לפעמים חושב שזה מאוחר מדי בשביל להתחיל דברים חדשים. בשנת 2000 החלטתי להגשים את החלום שלי".


 

 

?מה תייצר במפעל 

ג'ון: "הרעיון ההתחלתי היה שילוב בין בוטיק שוקולד למפעל. המקום הוא מפעל של שוקולטייר – אני מכין מוצרים עם שוקולד בסגנון שלי, אך לא רק בעבודת ידיים אלא באמצעות מכונות.השילוב הזה יוצר מצד אחד שוקולד איכותי ומצד שני מאפשר לשמור על מחירים אטרקטיביים. המפעל יכול לשלב ייצור חומרי גלם למפעלי מזון אחרים וכמו כן לייצר מוצרים שונים לשוק הכללי הסיטונאי בצד חנות מפעל קטנה ואיכותית. בחנות ניתן לרכוש שוקולד לפי משקל במחירים נוחים וכן אריזות מתנה בגדלים שונים". 

מה מיוחד בשוקולד שלך? 

ג'ון: "היום מיגוון המוצרים בארץ הוא גדול. היבוא מאד אטרקטיבי מבחינת המחיר והאיכות מאז שהורידו את מיסי היבוא על ממתקים.ישנה תחרות עם המוצרים המגיעים מחו"ל וכמו כן עם המוצרים השונים המיוצרים בארץ.אני מפתח מוצרים חדשים והמוצר העיקרי שלי הוא כדורי שוקולד שמרכזם מבצק, בצורה של טראפל קלאסי.

כדורי השוקולד שונים זה מזה בסוג השוקולד ממנו הם עשויים וכן בסוג התמציות השונות כגון תפוז או רום. הכדור מצופה בשוקולד אמיתי, לעיתים בשוקולד מריר, לעיתים בשוקולד חלב ולעיתים בשוקולד לבן. כמו כן אני מכין כדורי קוקוס טהור מצופים בשוקולד מריר וטראפלים עם ברנדי מצופים בשוקולד מריר איכותי ואבקת קקאו משובחת".

איך נקבעת איכות השוקולד? 

ג'ון: " במהלך הסיורים שאני עורך במפעל למבקרים, אני מסביר את ההבדל בין שוקולד אמיתי לשוקולד שאינו אמיתי ואת חשיבות חמאת הקקאו. כמו כן אני מסביר כיצד נקבעת איכות השוקולד בהתייחס למושג "אחוז מוצקי קקאו". 

מהו תהליך הייצור של כדורי השוקולד? 

ג'ון: "כמובן שהתהליך עצמו הינו סודי. עם זאת ניתן לומר שאני מכין טראפלים וכדורי שוקולד שונים מתמיסת שוקולד אמיתי, בהמשך מכניס אותם לתהליך של ציפויים שונים ולבסוף מבריק אותם. 

אילו מוצרים נוספים אתה מייצר? 

ג'ון: " פקאן סיני מצופה בשוקולד מריר. 

אתה אוהב שוקולד? 

ג'ון:"כן, מאד. אני גם מאד נהנה לראות את המבקרים נהנים מהמוצרים שאני מייצר.  

הכתבה הנ"ל פורסמה בעיתון ישובי משגב.

 
Website design by Ralph - Copyright Johncolad 2010
Template DreamOn-101 by Ralph